Czym jest OSOZ i jak może wspierać moje zdrowie?

Zastanówmy się gdzie obecnie i w jaki sposób są gromadzone informacje o naszym zdrowiu?

Idziemy do lekarza, zostajemy zbadani, opowiadamy o naszych dolegliwościach, dostajemy receptę lub skierowanie do specjalisty. Lekarz notuje wszystko dokładnie w papierowej karcie pacjenta. Wychodzimy po wizycie, a nasza karta trafia do kartoteki w przychodni. Idziemy do specjalisty, a tam zaczynamy wszystko od nowa: zostajemy zbadani, opowiadamy o naszych dolegliwościach, dostajemy receptę... itd. Przy odrobinie szczęścia obaj lekarze dowiedzą się tego samego.

Niestety, często nie pamiętamy - zwłaszcza, jeśli między wizytami minęło sporo czasu - jaki lek nam zapisał inny lekarz, jaka to była jego dawka... Nie pamiętamy nawet, kiedy dokładnie byliśmy u tamtego lekarza - pięć czy sześć miesięcy temu? Jaka była diagnoza? Co przepisał i jak to na nas zadziałało? A specjalista nie ma dostępu do wyników naszych badań, które robiliśmy u poprzedniego lekarza.

Nasze dane o zdrowiu są rozproszone, a ich poszczególne części znajdują się w różnych przychodniach w różnych kartotekach. Lekarz z jednej przychodni nie ma dostępu do informacji zgromadzonych w drugiej. Kardiolog leczący nas na serce nic nie wie o naszym leczeniu u innego specjalisty, a my najczęściej nie pamiętamy wszystkich szczegółów. A jeśli leki przepisane wcześniej mają zły wpływ na nasze serce? lub w połączeniu z innymi nie działają poprawnie lub wręcz szkodliwie...?

Uśmiechnięta kobieta siedzi po turecku na kamiennej ławce, a obok niej leży otwarty laptop.

A może by to zmienić?

Wyobraźmy sobie jedno miejsce, gdzie gromadzone są wszystkie informacje dotyczące naszego zdrowia. Każda wizyta u lekarza, każdy wykupiony lek, wyniki badań, zdjęcia prześwietleń i nasze własne notatki na temat samopoczucia - wszystko w jednym miejscu, dostępne dla nas i (oczywiście, tylko za naszą zgodą) dla leczącego nas lekarza.

To właśnie dzięki tym informacjom lekarz będzie wiedział więcej na temat naszego zdrowia, łatwiej i lepiej może rozpoznać chorobę oraz może zaproponować trafniejsze i tańsze leczenie, zapewniające szybszy powrót do zdrowia.

 

Czy nie jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż stare papierowe kartoteki w różnych przychodniach?

Zadaliśmy sobie właśnie to pytanie i odpowiedź na nie brzmiała: TAK!

Dlatego stworzyliśmy Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia OSOZ - unikalne w skali Europy przedsięwzięcie, którego celem jest wspomaganie Twojego zdrowia, zdrowia Twojego dziecka i całej rodziny. Dzięki OSOZ każdy członek twojej rodziny będzie mógł łatwo i bezpiecznie prowadzić swój notatnik zdrowia w postaci Indywidualnego Konta Zdrowotnego.

W kolejnych punktach staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące Indywidualnego Konta Zdrowotnego, korzyści płynących z jego posiadania, dostępu do konta oraz bezpieczeństwa użytkowania.