Co to jest Indywidualne Konto Zdrowotne

Indywidualne Konto Zdrowotne (w skrócie: IKZ) to rodzaj notatnika zdrowotnego, umożliwiającego automatyczne zbieranie danych o naszym zdrowiu.

Oczywiście, każdy może sobie założyć podobny notatnik w formie papierowej i samodzielnie notować wszystkie zdarzenia zdrowotne. Ale kto z nas to robi? Jest to niewygodne i zajmuje dużo czasu.

Dlaczego więc IKZ jest lepsze od zwykłego notatnika? Ponieważ gromadzi nasze dane w sposób elektroniczny na anonimowym koncie, do którego mamy dostęp przez internet. Dzięki temu wszystkie dane na temat naszego zdrowia są zawsze łatwo dostępne.

Co ważniejsze, wszelkie informacje zdrowotne trafią na nasze konto automatycznie ze wszystkich placówek oznaczonych logo OSOZ (przychodni, szpitali, gabinetów lekarskich, laboratoriów medycznych i aptek). Nie trzeba już zapamiętywać trudnych słów i nazw leków - wszytko zostanie zapisane automatycznie. Eliminuje to popełnianie literówek, pomyłek czy problemy z odszyfrowaniem pisma lekarza. Lista placówek, które współpracują z OSOZ wciąż się powiększa - szukaj więc logo OSOZ w swojej okolicy.

Po założeniu konta dostępnych będzie wiele funkcji, wśród których jest Elektroniczna Kartoteka Pacjenta (EKP) - historia zdarzeń zdrowotnych. To właśnie w tym miejscu będą pojawiać się kolejne wpisy - wizyta u lekarza, skierowanie do specjalisty, wypisana recepta oraz jej realizacja w aptece, czy wynik badania laboratoryjnego. Cała historia zdrowia dostępna w jednym miejscu.

Na początku Elektroniczna Kartoteka nie będzie zawierała wpisów (chyba że wcześniej posługiwałeś się kartą), ale w miarę korzystania z Karty Zdrowia Pacjenta w placówkach OSOZ, lista wpisów będzie się zapełniać.

Mężczyzna z chłopcem siedzącym mu na barana na tle błekitnego nieba.

A co jeśli lekarz, do którego się udamy nie współpracuje z OSOZ - czy w Elektronicznej Kartotece pojawi się luka?

Przewidzieliśmy taką sytuację i dlatego wprowadziliśmy możliwość samodzielnego wprowadzania informacji o odbytych wizytach, zażywanych lekach czy wyników badań laboratoryjnych. Im więcej informacji ważnych o zdrowiu trafi na konto tym łatwiej lekarzowi wybrać właściwą terapię. W razie potrzeby historię zdrowia można również wydrukować i przekazać lekarzowi w formie zbioru wydruków.

Informacje na temat innych funkcji Konta znajdują się w kolejnym punkcie na temat korzyści płynących z posiadania konta.

 

Koszty założenia i użytkowania konta

Zarówno założenie jak i użytkowanie konta jest bezpłatne.

Zdajemy sobie sprawę, że sumy wydawane na prywatne wizyty u specjalistów, leki i inne usługi to poważny uszczerbek w domowym budżecie. Dlatego w trosce o zdrowie społeczeństwa twórcy postarali się o alternatywne sposoby finansowania Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Dzięki temu założenie i użytkowanie konta nie kosztuje nic.

Bezpieczeństwo gromadzonych danych

Każde konto jest całkowicie anonimowe, a do gromadzonych na koncie danych ma dostęp tylko właściciel konta oraz lekarz po uzyskaniu zgody właściciela konta. Dostęp do konta umożliwia jedynie właściwa Karta Zdrowia Pacjenta. Więcej na temat karty oraz bezpieczeństwa danych znajduje się w kolejnych punktach.