Zaproszenie na sympozjum PTK

  Epidemia niewydolności serca w Polsce   Eksperci są zgodni, w Polsce mamy...

Zaproszenie na Konferencję SKN

  Konferencja Studenckiego Koła Naukowego, Wrocław 2018     ...

Zarejestruj się na Kongres OSOZ 2018

O tym, jak stworzyć model koordynowanej i personalizowanej ochrony zdrowia wykorzystując innowacje e-zdrowia dyskutować będą eksperci z Polski i zagranicy podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu OSOZ „Koordynowana i Personalizowana Opieka Zdrowotna” (Katowice, 24 kwietnia 2018 r.).

Przygotuj się na e-ZLA i EDM!

Czytaj OSOZ Polska 1/2018: wszystko o elektronicznych zwolnieniach lekarskich, menedżerowie dzielą się doświadczeniami z wdrażania EDM, nowe raporty rynkowe, kompetencje e-zdrowia potrzebne jak nigdy dotąd, zaproszenie na Kongres OSOZ 2018…

Zaproszenie na Konferencję

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej „Odwaz˙ sie?......

E-zdrowie 2018

Specjalne wydanie OSOZ Polska: 11 ekspertów o strategiach digitalizacji na nowy rok, 14 sposobów na cyfrowy detoks, jak przygotować się do RODO, czego od e-zdrowia oczekują pacjenci, czy sztuczna inteligencja wyeliminuje błędne diagnozy, Big Data w epidemiologii, 25 innowacji roku 2017…

Nowe nadzieje w prewencji chorób sercowo-naczyniowych

  W dniach 17-18 listopada w Krakowie odbyła się X Konferencja Polskiego Towarzystwa...

Wyślij zgłoszenie w konkursie Liderów Ochrony Zdrowia

Ruszyła nowa edycja prestiżowego plebiscytu dla organizacji i firm rynku ochrony zdrowia oraz farmacji. Zaprezentuj swoje osiągnięcia i zdobądź tytuł Lidera. Udział w Konkursie jest bezpłatny, a zgłoszenia oceni 25-osobowa, niezależna Kapituła.

Scenariusze wyjścia z kryzysu

Nowe wydanie OSOZ Polska już na rynku. We wnętrzu m.in.: ochrona zdrowia w 2037 roku według ekspertów, wycena usług e-zdrowia w AOTMiT, wywiad z autorem książki „My Health Upgraded”, relacja z tallińskiego eHealth Week oraz Forum e-Zdrowia w Gdańsku, cyfrowe ubezpieczenia zdrowotne, młodzi lekarze i digitalizacja…

Kongres Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego

Już po raz trzeci organizowany jest we Wrocławiu III Międzynarodowy Kongres Polskiego...

Kultura organizacyjna - ekosystem dla innowacji

W nowym wydaniu OSOZ Polska (9/2017): zarządzanie wspierające adaptację technologii, o Big Data podczas European Health Forum, zachowania pacjentów w Internecie, innowacje młodych polskich naukowców, ruchy antyszczepionkowe w mediach społecznościowych, cyfryzacja a choroby rzadkie…

NOWOŚĆ: Łatwiejszy dostęp do czasopisma OSOZ Polska

Magazyn innowacji w ochronie zdrowia można teraz czytać na trzy sposoby: z pomocą smartfona lub tabletu, na ekranie komputera lub w tradycyjny sposób – w wersji drukowanej. Zyskaj bieżący dostęp do najnowszych treści, nie przeocz ważnych trendów i zmian na rynku zdrowia.

Medycyna in silico

Komu zabierze pracę sztuczna inteligencja? Czy roboty zastąpią lekarzy? Jak modelowanie komputerowe i wirtualne modele pacjenta wspomagają badania kliniczne? Jakie najważniejsze trendy ukształtują rynek farmaceutyczny w 2017 roku? Co łączy e-zdrowie ze zdrowiem publicznym? Czytaj nowe wydanie OSOZ Polska…

Forum Gospodarki Cyfrowej

    Zapraszamy do udziału w Forum Gospodarki Cyfrowej - Transformacja...

MEDmeetsTECH

    MEDmeetsTECH już po raz IV połączy przedsiębiorców, startupowców,...

Warsztaty z okazji Światowego Dnia Radiologii

  Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w VII Og ó ...

Digitalizacja bez precedensu

Czytaj nowe wydanie OSOZ Polska (7/2017): Estonia rzuca cyfrowe wyzwanie Europie, rozwiązania m-zdrowia projektowane zgodnie z potrzebami pacjentów, system refundacji usług cyfrowych, innowacje w ochronie zdrowia (infografika), nowe aplikacje zdrowotne, aktualności z rynku – polityka, personalia, raporty itd.

V Targi WIHE Hospital 2017

  Najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania w medycynie V Targi WIHE...

RAPORT SPECJALNY: aplikacje zdrowotne

Pobierz raport czasopisma OSOZ Polska „162 mobilne aplikacje zdrowotne”. W nowym wydaniu zamieszczono opisy 162 wyselekcjonowanych aplikacji. Nie zabrakło nowości dla pacjentów, lekarzy i pielęgniarek…

Zaproszenie na Sympozjum PTK

  W dniach 15-17 marca 2018 roku, w Jachrance k/Warszawy odbędzie się 22. Sympozjum...

Wir laden ein zur Konferenz PRIORITÄTEN UND HERAUSFORDERUNGEN 2013

Am 18. April dieses Jahres findet die 15. Konferenz des Allgemeinpolnischen Systems für Gesundheitsschutz statt. Circa 500 Gäste nehmen an der Plenardiskussion sowie an den 4 thematischen Sitzungen unter Mitwirkung ausländischer Redner teil. Melden Sie sich kostenlos an!

BLOZ ONLINE Aktuelle Informationen über Arzneimittel für Ärzte

Das neue Erstattungsgesetz sowie die Verordnungen über ärztliche Rezepte erlegen den Ärzten neue Pflichten hinsichtlich der Auswahl der Arzneimittel gemäß den sog. Indikationen des Arzneimittels auf. Die Nichteinhaltung dieser Anforderungen durch die Ärzte wird vom Nationalen Gesundheitsfonds mit empfindlichen Strafen verfolgt.

Zloty Eskulap 2012 für das Individuelle Gesundheitskonto

Innovativität, Modernität und höchste Qualität als Hauptkriterien für Laureaten der Goldenen Medaille von MTP - Złoty Eskulap. Das Individuelle Gesundheitskonto im Allgemeinpolnischen System für Gesundheitsschutz von OSOZ wurde in der diesjährigen Ausgabe der Messe SALMED mit dieser renommierten Auszeichnung gewürdigt.

Management as ideal as a diamond

Laureata Brylantowej Statuetki Lidera Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, Stanisława Stępniewskiego, Dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, poprosiliśmy o pierwszy komentarz dotyczący zdobytej nagrody.

Stanisław Stępniewski

Muszę szczerze przyznać, że kiedy usłyszałem werdykt Kapituły przyznający mi tytuł Brylantowego Lidera Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia byłem w lekkim szoku, gdyż w najśmielszych myślach nie przypuszczałem, że zostanę tak nadzwyczajnie uhonorowany. Nie przemawia przeze mnie fałszywa skromność, ale myślę, że dobrze zarządzających dyrektorów w polskim systemie ochrony zdrowia jest wielu. Dlaczego więc właśnie ja? W każdym razie szczerze gratuluję wszystkim nagrodzonym - to zaszczyt dla mnie znaleźć się w takim towarzystwie.

Jest mi niezwykle miło, że tak szacowne grono ekspertów uznało moją osobę za godną tej nagrody. Bardzo dziękuję kapitule za to wyjątkowe wyróżnienie, ale mimo iż nagroda jest imienna, to jednak traktuję ją jako uhonorowanie całego zespołu, którym od 6 lat mam zaszczyt kierować. Dobry zespół to klucz do sukcesu. Wystarczy tylko opracować dobre cele, wytyczyć kierunki działań, przekonać nieprzekonanych i już jesteśmy na właściwej drodze. Nie ukrywam, że to trudna praca, szczególnie dla kogoś, kto pracuje w jednym szpitalu przez dwadzieścia kilka lat. Przejście na "drugą stronę" nie jest łatwe i wiąże się z licznymi niedogodnościami, zarówno dla personelu jak i nowego dyrektora. 8 lat temu skończyłem studia menedżerskie bardziej dla przyjemności niż z chęci bycia osobą zarządzającą. W 2005 roku wygrałem konkurs na dyrektora Szpitala Św. Ludwika w Krakowie. Napisałem wtedy program naprawczy i zaproponowałem zespołowi jego wdrożenie. Wspólnie przeszliśmy drogę restrukturyzacji szpitala, a były to trudne chwile - dług wynosił ponad 50 proc. rocznego budżetu szpitala. Ponadto borykaliśmy się też z innymi problemami, lekarze pracowali na wyeksploatowanym sprzęcie, szpital nadawał się do całkowitego remontu i groziła mu likwidacja.

Mimo tak trudnej sytuacji właściwie od razu, poza programem naprawczym, realizowany był program inwestycyjny - na początku skromny, z czasem coraz bardziej odważny. W ciągu pięciu lat zainwestowaliśmy ponad 12 mln zł w sprzęt medyczny i diagnostyczny oraz ponad 28 mln zł w remonty starego budynku i budowę nowego pawilonu im. Prof. Jakubowskiego, który oddany został do użytku we wrześniu 2010 roku. Już po 8 miesiącach, na koniec 2005 roku, wygenerowaliśmy pierwszy zysk i od tego czasu zawsze wynik finansowy jest dodatni a zadłużenie zostało zlikwidowane po trzech latach. Od 2008 roku mamy dwa certyfikaty ISO w zakresie zarządzania oraz ochrony środowiska. W styczniu tego roku uzyskaliśmy recertyfikację na trzy kolejne lata. W przemianach, które w ostatnich latach przeszedł nasz szpital, postawiliśmy na wysoki poziom usług pediatrycznych oraz ich kompleksowość. Oznacza to kompatybilność poradni specjalistycznych i oddziałów szpitalnych, rozbudowaną diagnostykę ambulatoryjną, a wszystko to w oparciu o zintegrowany system informatyczny. Obecnie nie da się efektywnie pracować ani zarządzać bez szybkiego dostępu do informacji i najnowszych technologii, które są dostępne w naszym szpitalu dzięki nowoczesnemu systemowi informatycznemu. W konsekwencji pacjent jako podmiot naszej działalności musi mieć z tego powodu również wymierne korzyści.

Sprzęt, system informatyczny i certyfikaty to oczywiście nie wszystko. Dla jakości świadczonych usług niebagatelne znaczenie ma kompetentna, dobrze przygotowana kadra. W związku z tym z budżetu szpitalnego został wydzielony specjalny fundusz na finansowanie szkoleń. Jest nimi objęty cały personel, nie tylko medyczny. Obowiązek doskonalenia się w zawodzie dotyczy także osoby dyrektora. Dlatego też w niedalekiej przyszłości będę finalizował studia podyplomowe MBA dla medycznej kadry zarządzającej, na jednej z warszawskich uczelni.

Ta nagroda stanowi dla mnie również poważne zobowiązanie na przyszłość. Muszę przyznać, że jest mi też bardzo miło, iż to moi współpracownicy postanowili zgłosić mnie do konkursu. To dla mnie jasny sygnał, że droga, którą wybrałem jest prawidłowa. Pokazaliśmy, że w tych trudnych dla ochrony zdrowia czasach, można nie tylko dobrze funkcjonować, ale także się rozwijać.

Zawsze uważałem i nadal jestem tego zdania, że dyrektorem szpitala nie powinien być lekarz. Jeżeli jednak ktoś się zdecyduje objąć to stanowisko i chce to robić dobrze, powinien mieć świadomość, że wymaga to bardzo dobrego przygotowania merytorycznego, dobrej znajomości organizacji, jaką jest szpital i niestety taka osoba powinna zrezygnować z czynnego uprawiania zawodu lekarza. W moim przekonaniu nie można pogodzić zarządzania szpitalem i jednocześnie leczyć pacjentów.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie to niezwykle historyczny szpital. W jego murach powstała pierwsza katedra pediatrii na ziemiach polskich, a pierwszym jego dyrektorem był prof. Maciej Leon Jakubowski, nazywany do dziś ojcem pediatrii polskiej. Został wybudowany w 1876 roku, dzięki takim wybitnym postaciom ówczesnego Krakowa jak Jan Matejko czy księżna Marcelina Czartoryska. Ta historyczna spuścizna jest dla nas bardzo ważna a także zobowiązująca. Mamy plany rozwoju polegające na utworzeniu w pełni nowoczesnego i przyjaznego szpitala, w którym - zgodnie z dewizą naszego mentora prof. Macieja Leona Jakubowskiego - nieustannie "walczymy o zdrowie, życie i uśmiech dziecka".

"Sprzęt, system informatyczny i certyfikaty to oczywiście nie wszystko.
Dla jakości świadczonych usług niebagatelne znaczenie ma kompetentna, dobrze przygotowana kadra"