Kim są Liderzy Ochrony Zdrowia 2019?

 

 

 

9 kwietnia br. ogłoszono wyniku konkursu Liderów Ochrony Zdrowia 2019. Podczas uroczystej Gali w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w obecności ponad 1000 przedstawicieli rynku zdrowia i farmacji, prestiżowe, kryształowe statuetki odebrało 17 laureatów.

 

Organizatorem i mecenasem Konkursu jest czasopismo OSOZ Polska. Plebiscyt ma bezpłatną, otwartą i niezależną formułę – laureatów w pięciu kategoriach wybrała w drodze głosowania niezależna Kapituła złożona 30 osobistości rynku zdrowia.

Laureaci Liderów Ochrony Zdrowia są przykładem na to, jak wiele dobrego dzieje się w polskiej ochronie zdrowia. To ludzie pracujący z pełnym oddaniem, poświęceniem i zaangażowaniem. Mają jeden wspólny cen, który powinien nas wszystkich łączyć: dobro pacjenta, jego zdrowie. Chcemy im za to podziękować, zaprezentować ich dokonania, przełamując dominujący w mediach negatywny przekaz – powiedział dr inż. Zygmunt Kamiński, mecenas Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia 2019.

 Mamy za sobą już trzynaście edycji Konkursu i cieszy nas to, że razem z Kapitułą Konkursu możemy brać udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu i prezentować ochronę zdrowia z najlepszej strony. Jesteśmy w stanie nagrodzić tylko ułamek zgłaszanych projektów, ale proszę mi wierzyć, że takich nagród moglibyśmy wręczać co roku nawet kilkaset – dodał dyrektor Komitetu Naukowego Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia.

 

LAUREACI KONKURSU

 

Brylantowy Lider 2019

Dr n. med. Robert Starzec

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi

SP ZOZ MSWiA w Łodzi od ponad 12 lat osiąga najlepsze wyniki finansowe spośród wszystkich szpitali MSWiA w Polsce. Nagroda za wyróżniające umiejętności menedżerskie, wyprowadzenie szpitala z ogromnych długów, rozwój placówki w kierunku nowoczesnego, przyjaznego pacjentom ośrodka medycznego.

 

Zdrowotna SUPERNOWA

Tomasz Zieliński

Wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej

Jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce wdrożył i testował e-ZLA, e-Receptę i e-Skierowanie. Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców organizuje konferencje na temat digitalizacji, jak przykładowo "Wiosna e-zdrowia na Lubelszczyźnie". Laureat swoimi doświadczeniami dzieli się w mediach społecznościowych, edukując innych lekarzy, prowadząc dialog z instytucjami odpowiedzialnymi za projekty e-zdrowia. Entuzjasta e-zdrowia, ale i konstruktywny krytyk innowacji.

 

  • Promocja Zdrowia i Profilaktyka

 

ZŁOTY LIDER

Śląska Izba Lekarska

Za realizację filmu edukacyjnego „Choroby zakaźne. Oni pamiętają”, w którym lekarze z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym opowiadają o czasach, zanim szczepienia stały się obowiązkowe; mówią o chorobach zakaźnych i małych pacjentach, którym nie można było pomóc. Swoimi wspomnieniami podzieliła się pediatra prof. dr hab. n. med. Krystyna Karczewska i specjalista chorób zakaźnych dr Tadeusz Krawecki.

 

SREBRNY LIDER

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland

Za zaangażowanie w promocję profilaktyki prozdrowotnej oraz realizację sześciu programów stałych w ramach działalności, w tym m.in. programu ds. zdrowia publicznego, praw człowieka i wolności itd. IFMSA-Poland współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz aktywizuje swoich wolontariuszy. To największa organizacja skupiająca studentów kierunków medycznych oraz młodych lekarzy z wyższych uczelni medycznych z całej Polski. Na świecie to społeczność ponad miliona osób!

 

BRĄZOWY LIDER

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Dzięki działaniom prozdrowotnym w ramach projektu „Pomorskie dla zdrowia” oraz odpowiedzialną politykę prozdrowotną rozwijaną w Pomorskim Forum Samorządowym ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia, mieszkańcy województwa pomorskiego mogą korzystać z przemyślanie planowanych inicjatyw profilaktyki.  

 

  • Działalność na Rzecz Pacjenta

 

ZŁOTY LIDER

Beata Ambroziewicz

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych 

Za propacjenckie zmiany w systemie ochrony zdrowia. Jest jedną z inicjatorek oraz liderem projektu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów “Obywatele dla Zdrowia”, organizacji powstałej z inicjatywy  OFOP, której celem jest rozwój dialogu społecznego pomiędzy organizacjami pacjentów a organami administracji publicznej, rządowej i samorządowej, w szczególności z Ministerstwem Zdrowia, w zakresie problematyki dotyczącej ochrony zdrowia. Aktywnie działa na rzecz pacjentów w wielu organizacjach, w tym koordynuje projekty unijne oraz kampanie społeczne.

 

SREBRNY LIDER

ARTIMED NZOZ Sp. z o.o. Centrum Medyczne PZU Zdrowie

Za zorientowane na pacjenta wdrażanie innowacji organizacyjnych, w tym systemu zarządzania kolejkami, centralną rejestrację oraz elektroniczną dokumentację medyczną. Placówka uczestniczyła także w pilotażu e-recepty.

 

BRĄZOWY LIDER

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Koronowie

Zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta jest celem, wokół którego SP ZOZ w Koronowie realizuje wachlarz działań, w tym m.in. program profilaktyki zakażeń pneumokokowych czy kujawsko-pomorski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej.

 

  • Skuteczne Zarządzanie

 

ZŁOTY LIDER

Stanisław Mazur

Prezes Centrum Medycznego MEDYK Sp. Z o.o. Sp. K.

Sposób organizacji pracy placówki jest podporządkowywany pacjentom. Centrum Medyczne MEDYK z myślą o komforcie pacjentów nieustannie wdraża innowacyjne rozwiązania i technologie, których zadaniem jest oszczędzenie czasu osób korzystających z usług zdrowotnych.

 

SREBRNY LIDER

Grażyna Śmiarowska

Dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu

Równolegle do statutowej działalności prowadzone są ponadstandardowe działania mające na celu podnoszenie jakości usług oraz pomoc osobom niesamodzielnym i zależnym, w tym osobom starszym. Jednocześnie, priorytetem dla ZPO jest wspieranie opiekunów i rodzin osób zależnych i niesamodzielnych przebywających w domu poprzez działania edukacyjne, zmierzające do deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi.

 

BRĄZOWY LIDER

Jerzy Radziszowski, Prezes Zarządu Przychodni Lekarskiej Diamed Sp. z o.o.

Nie tylko skuteczny menedżer, ale także lekarz i autor publikacji oraz materiałów edukacyjnych dla chorych na cukrzycę, wykładowca, ekspert w zakresie informatyzacji i wdrażania nowoczesnych technologii IT w podmiotach leczniczych.

 

  • Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia

 

ZŁOTY LIDER

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki

Projekt „Bioniczna Trzustka”

Zespół naukowy z Fundacji Badań i Rozwoju pracuje nad stworzeniem pierwszej na świecie bionicznej trzustki. Ta droga pełna wyzwań, niezliczonych prób i pracowitych godzin w laboratorium stanowi realną nadzieję na przełom w leczeniu cukrzycy.

 

SREBRNY LIDER

Klinika Wentylacji Respiratorem KONSTANCJA - ORPEA Polska Sp. z o.o.

Klinika Wentylacji Respiratorem KONSTANCJA jest największym w Polsce pozaszpitalnym oddziałem wentylacji mechanicznej. Największym atutem Ośrodka jest umożliwianie podopiecznym prowadzenia aktywnego trybu życia poprzez m.in. telepracę, udział w wydarzeniach kulturalnych, wycieczki z respiratorem.

 

BRĄZOWY LIDER

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Dzięki współpracy kardiologów i kardiochirurgów GCM z wydziałem inżynierii biomedycznej Politecnico di Milano, w 2018 roku w szpitalu wykonano zabiegi przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej (TAVI) z użyciem systemu wirtualnej rzeczywistości Microsoft HoloLens.

 

  • Lider Farmacji

 

ZŁOTY LIDER

Mec. Paulina Kieszkowska-Knapik

Adwokat, partner w KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, współzałożycielka i przewodnicząca rady nadzorczej Fundacji Lege Pharmaciae

Aktywnie działa dla współtworzenia dobrej legislacji w sektorze ochrony zdrowia i wypracowywania standardów systemu opieki zdrowotnej opartych na powszechnie uznawanych i akceptowanych wartościach w ramach dialogu społecznego środowisk ochrony zdrowia i farmacji.

 

SREBRNY LIDER

Dr hab. Agnieszka Skowron

Kierownik Zakładu Farmacji Społecznej, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński

Założycielka i Przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji  Opieki Farmaceutycznej przy PTFarm. Członek Zespołu Pilotażu Opieki Farmaceutycznej przy MZ oraz pierwszego w Polsce programu opieki farmaceutycznej w nadciśnieniu i cukrzycy dla pacjentów. Działalność krajowa i międzynarodowa w obszarze opieki farmaceutycznej.

 

BRĄZOWY LIDER

Mgr farm. Łukasz Waligórski

Redaktor naczelny serwisu i magazynu MGR.FARM

Łukasz Waligórski to farmaceuta, dziennikarz i członek samorządu aptekarskiego. Redaktor naczelny serwisu i magazynu MGR.FARM oraz redaktor prowadzący magazynu AptekaSzpitalna.pl. Dzięki jego pracy, farmaceuci w całej Polsce mają dostęp do najważniejszych informacji na temat ich zawodu i przyszłości.

 

 

 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W Gali Liderów Ochrony Zdrowia wzięło udział ponad 1000 przedstawicieli rynku zdrowia i farmacji. Wieczór uświetnił koncert w wykonaniu muzyków NOSPR (zdjęcie: KAMSOFT S.A.).

 

Wir laden ein zur Konferenz PRIORITÄTEN UND HERAUSFORDERUNGEN 2013

Am 18. April dieses Jahres findet die 15. Konferenz des Allgemeinpolnischen Systems für Gesundheitsschutz statt. Circa 500 Gäste nehmen an der Plenardiskussion sowie an den 4 thematischen Sitzungen unter Mitwirkung ausländischer Redner teil. Melden Sie sich kostenlos an!

BLOZ ONLINE Aktuelle Informationen über Arzneimittel für Ärzte

Das neue Erstattungsgesetz sowie die Verordnungen über ärztliche Rezepte erlegen den Ärzten neue Pflichten hinsichtlich der Auswahl der Arzneimittel gemäß den sog. Indikationen des Arzneimittels auf. Die Nichteinhaltung dieser Anforderungen durch die Ärzte wird vom Nationalen Gesundheitsfonds mit empfindlichen Strafen verfolgt.

Zloty Eskulap 2012 für das Individuelle Gesundheitskonto

Innovativität, Modernität und höchste Qualität als Hauptkriterien für Laureaten der Goldenen Medaille von MTP - Złoty Eskulap. Das Individuelle Gesundheitskonto im Allgemeinpolnischen System für Gesundheitsschutz von OSOZ wurde in der diesjährigen Ausgabe der Messe SALMED mit dieser renommierten Auszeichnung gewürdigt.

Exciting week of health and innovation in Odense

Meet Barack Obama's campaign manager, Danish Minister of Health, Sophie Loehde, philosopher and author Morten Albaek and the world famous American hacker Ralph Echemendia when WHINN – Week of Health and INNovation, a knowledge festival in health tech and health innovation, is held in Odense from 19-23nd October.

Visit the PRIORITIES AND CHALLENGES 2013 Conference

The 15th Conference of the Nationwide Healthcare System will be held on 18th April 2013 in Warsaw. A plenary discussion and 4 thematic sessions with foreign speakers will be attended by 500 guests. Free registration!

Gold Aesculapius 2012 for Individual Health Account

Innovativeness, modernity and the highest quality are the key criteria characterising the winners of the MTP Gold Medal - the Gold Aesculapius. The Individual Health Account in the OSOZ was granted this prestigious award at this year's SALMED Trade Fair.

Where can I find current information on cheaper medicines?

Prices of refundable medicines are subject to periodical change after publication of a new refund list. Each new announcement results in decreases ...

IT Forum during SALMED Fair

SALMED 2012 Fair, which will be held between 14 and 16 March 2012 in Poznań, is the biggest meeting of representatives of the health care sector in Poland...

OSOZ Leaders 2011

Each year a vote is held to choose the Leaders of the Nationwide Health Protection System. They are rewarded for their initiatives and attitudes, commitment and work for benefit of health care.

Innovations in Health Care

The conference on "IT Innovations in Health Care" gathered 200 participants including managers of outpatient clinics and hospitals, physicians and students of medicine. Representatives of major health care institutions took part in panel discussions.

Promotion of the OSOZ Magazine

The OSOZ Magazine is a scientific publication focused on health prevention, management and medical and IT innovations. You can find here interesting interviews, advice, statistical reports, commentaries and interesting facts from the world of health care and pharmacy. Join our 10,000 readers!

Management as ideal as a diamond

We asked the Winner of the Diamond Statuette of the Leader of the Nationwide Health Care System, Mr Stanisław Stępniewski, Director of the St. Louis Provincial Specialized Children’s Hospital in Krakow for his comment about the prize.

OSOZ Leaders 2010

During a formal gala held at the Marriott Hotel in Warsaw on 12 May 2011 we met laureates of the 5th edition of the Contest for Leaders of the Nationwide Health Care System.