Smart hospital

 

 

Na e-recepty czekali wszyscy. Jedni z niepokojem, bo nie zdążyli się przygotować pod względem technicznym. Inni z nadzieją, bo dzięki nim można łatwiej kontrolować obieg leków. 8 stycznia system ruszył i działa, choć nie na pełnych obrotach.

 

Jeszcze w przeddzień wejścia w życie obowiązku wystawiania recept w formie elektronicznej trudno

było o optymizm. Jedynie co druga recepta miała formę elektroniczną, pozostałe nadal wystawiano na papierze. W przypadku wdrożenia elektronicznych zwolnień ponad rok temu, statystyki prezentowały się dużo lepiej. Choć i w tym przypadku musiały minąć miesiące zanim wszyscy dostosowali się do nowego obowiązku. Lekarze mogą też pozazdrościć swoim kolegom farmaceutom, którzy solidarnie i na czas przygotowali się do obsługi e-recept już 1 stycznia 2019 roku. Z góry było wiadomo, że zamiana druków papierowych recept na zapis elektroniczny nie pójdzie gładko. Największy strach krążył nad liczbami. Jeżeli wspomniane 50% utrzymywałoby się w następnych dniach i tygodniach po 8 stycznia, świadczyłoby to o fiasku reformy. Po tygodniu, MZ i CSIOZ odetchnęli, kiedy okazało się, że już ponad 70% recept miało formę cyfrową.

 

Faktem jest, że system działa stabilnie i to mimo tego, że już teraz każdego dnia obsługuje ponad 2 mln recept. Niemniej jednak, duża część lekarzy nie dostosowała się do przepisów, na co MZ postanowiło przymknąć oko, zapowiadając jeszcze przed świętami, że nie zamierza nikogo karać. Drugą stroną medalu jest bardzo niska liczba kont zdrowia umożliwiających całkowicie elektroniczny obieg recepty. Z początkiem stycznia posiadało je 1,2 mln pacjentów. Nie wiemy dokładnie, w jakim procencie pacjenci przy odbiorze recepty skorzystali z wydruku papierowego, a w jakim z kodu odebranego SMS-em lub e-mailem, do czego niezbędne jest wspomniane konto. Czy wobec tego wprowadzenie e-recepty to sukces czy porażka?

 

Cały proces przygotowywano miesiącami. Największym wyzwaniem była zmiana przyzwyczajeń lekarzy, a nie sama technologia. Zakup sprzętu i oprogramowania wsparto kilkudziesięcioma milionami złotych ze środków publicznych. Zorganizowano cykl szkoleń, każdy lekarz otrzymał pocztą poradnik wystawiania e-recept. Nieprzekonanych nie udało się przekonać, a to właśnie w ich kierunku należało skierować wszystkie wysiłki. Bariera psychologiczna związana z zupełnie nowym sposobem pracy – pracy z komputerem – dla starszych lekarzy jest ogromna. W tym przypadku dofinansowanie nie liczy się tak bardzo, jak pomoc w pierwszych krokach, doradztwo, wsparcie. Koniec końców wdrożenie e-recepty można ocenić na 70% pozytywnie, dokładnie na tyle, ile recept miało formę cyfrową w połowie stycznia. W Polsce cyfryzacja dopiero nabiera rozpędu. Po przetarciu pierwszych szlaków, będzie już tylko łatwiej.

 

W numerze 2/2020 polecamy:

 

  • Zegarki medyczne – nowa generacja urządzeń na naszych nadgarstkach.
  • Jaka jest przyszłość danych medycznych? – inwestowanie danych jak pieniędzy w banku.
  • Premiery CES2020 – innowacje dla zdrowia na targach nowych technologii.
  • Lekarz, czyli inżynier danych – czy medycy są gotowi na transformację cyfrową?
  • Poziom digitalizacji placówek ochrony zdrowia w Polsce – raport specjalny.
  • Smart hospital – wywiad z prof. Maciejem Banachem, dyrektorem ICZMP w Łodzi.
  • Technologie jutra – dr Rasu Shrestha o ewolucji w ochronie zdrowia.
  • Sztuczna inteligencja w medycynie – fakty i mity.
  • Kumulacja innowacji – badanie zmian związanych z digitalizacją zdrowia.
  • Top Disruptors – polskie startupy medyczne.

 

 

„Na dojrzałość do stworzenia inteligentnego szpitala składa się odpowiednia technologia oraz świadomość i wsparcie zmian przez personel.”

 

Prof. Maciej Banach, Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ w cenie 180 zł (12 numerów). Zamówienia: redakcja@osoz.pl

 

Czytaj kolejne wydania czasopisma z aplikacją OSOZNews (iOS, Android).

Wersja do czytania na komputerze: https://issuu.com/polishhealthcarejournal/docs/01_2020_osoz

Zachęcamy do lektury!

 

Redakcja Czasopisma

OSOZ Polska

redakcja@osoz.pl