Podsumowanie roku 2020 w cyfryzacji

 

 

Rok 2020 został zdominowany przez pandemię COVID-19. Poświęcenie lekarzy i pielęgniarek ratowało przed zapaścią obciążone do granic możliwości systemy zdrowia. Opieka zdrowotna z dnia na dzień musiała zaadaptować powoli wdrażane lub dopiero testowane rozwiązania zdrowia cyfrowego jak telemedycyna, aplikacje mobilne i systemy AI. Jak pandemia wpływa na rynek zdrowia cyfrowego?

 

Telemedycyna

Wcześniej traktowana jako drugorzędna, niepełnowartościowa usługa medyczna, ignorowana w systemie ochrony zdrowia, który przy kurczących się zasobach kadrowych tkwił umocowany w tradycyjnym modelu wizyt osobistych (i ich refundacji). Choć udział telekonsultacji w ogóle konsultacji bardzo powoli rósł, nie przekraczał zazwyczaj kilku procent. Brakowało motywacji do tego, aby dokonać zmiany w kierunku modelu cyfrowego. Pandemia spowodowała, że w przeciągu kilku tygodni proporcje się odwróciły i wizyty wirtualne stały się dominującymi świadczeniami w ambulatoryjnej i specjalistycznej opiece medycznej.

 

Wzrost o kilka tysięcy procent w krótkim okresie czasu ma swoje konsekwencje. W wielu przypadkach na szybko wdrożono prowizoryczne rozwiązania IT, dostosowano infrastrukturę techniczną, aby zapewnić płynność udzielania świadczeń. Ale z dnia na dzień nie jest możliwe gładkie przejście na nowy model wirtualnej ochrony zdrowia. Zabrakło standardów i wiedzy o tym, jak zbadać pacjenta na odległość, w jaki sposób rozmawiać z nim, jak wesprzeć go w chorobie mimo braku fizycznej obecności. A to o wiele trudniejsze niż wysłanie przez internet e-recepty. Zabrakło rozwiązań prawnych gwarantujących atrakcyjne warunki refundacji telekonsultacji oraz inwestycji w technologie telemedyczne.To, z czym obecnie mamy do czynienia, to „medycyna na telefon lub przez internet” a nie „telemedycyna”, której możliwości są o wiele szersze.

 

Z ostatniego raportu HIMSS „eHealth Trendbarometer on Telehealth Adoption prior to COVID-19” wynika jasno, że przed wybuchem pandemii większość europejskich świadczeniodawców była przygotowana pod względem infrastruktury, ale rozwiązania telezdrowia były sporadycznie stosowane w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. Czy COVID-19 będzie wystarczającym czynnikiem, aby zreformować, także sięgając do technologii, niewydajne systemy ochrony?

 

W numerze 10/2020 polecamy:

 • Planowanie e-zdrowia według procedury WHO – raport specjalny.
 • Czego rok 2020 nauczył nas o cyfryzacji? – podsumowanie roku.
 • Silne uderzenie drugiej fali COVID-19 – podsumowanie wydarzeń.
 • Socjoekonomiczny wpływ AI – sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia.
 • Nowości – m.in. raport o polskich startupach medycznych.
 • E-platformy e-zdrowia – infografika.
 • Nordic Health 2030 – jak przeprojektować system ochrony zdrowia?
 • Wywiad – Jakub Gołąb (Biuro Rzecznika Praw Pacjenta) o e-zdrowiu w Polsce.
 • Bezpieczeństwo danych – kolejna fala ataków ransomware.
 • Telemedycyna – fakty i mity.
 • Wtórne wykorzystanie danych w medycynie – jak wykorzystać ten potencjał?
 • Multidemia i odroczony efekt zdrowotny – nowości na rynku farmaceutycznym.

 

 

„Epidemia koronowirusa pomogła przełamać opór przed „nowym”,
zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.”
 

Jakub Gołąb, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ w cenie 180 zł (12 numerów). Zamówienia: redakcja@osoz.pl

 

Czytaj kolejne wydania czasopisma z aplikacją OSOZNews (iOS, Android).

Wersja do czytania na komputerze: https://issuu.com/polishhealthcarejournal/docs/10_2020_osoz

Zachęcamy do lektury!

 

Redakcja Czasopisma

OSOZ Polska

redakcja@osoz.pl