Konferencja "Innowacyjny Szpital"

 

Kluczem do sukcesu są ludzie – wnioski z konferencji Innowacyjny Szpital w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie.

 

Innowacje to nie tylko technologie. To także ludzie, sposób pracy i procesy w szpitalach. Dzisiaj w większości z nich musimy radzić sobie z sytuacją niedoboru. Potencjał ludzki jest kluczezm, do rozwoju i innowacyjność szpitali. Tak w kilku zdaniach można podsumować wnioski z debaty na temat placówek medycznych w czasie konferencji Innowacyjny Szpital w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny otworzył swoje drzwi dla osób zainteresowanych innowacjami w ochronie zdrowia. W jednym miejscu spotkali się lekarze, politycy, managerowie oraz pacjenci. Konferencja Innowacyjny szpital: Matka i dziecko była pierwszą edycją wydarzenia, łączącego wszystkie te grupy. Konferencja odbyła się 18 czerwca 2019 roku.

 

Debata o innowacjach

Ważnym elementem konferencji była debata z ekspertami. Dyskutowano o barierach utrudniających wdrażanie nowych rozwiązań w szpitalach, a także sposobach na rozwiązanie tego problemu. W opinii większości z ekspertów, to właśnie ludzie i odpowiednia współpraca między nimi są konieczne do rozwoju placówek medycznych.  W dyskusji wzięli udział: dr Krzysztof Łanda, Wiceminister Zdrowia 2015-2017, Maciej Biardzki, lekarz i menedżer zdrowia, Prof. dr hab. Ewelina Nojszewska, Dyrektor Centrum Badań nad Funkcjonowaniem Systemu Ochrony Zdrowia przy SGH, Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, Dyrektor Instytutu CZMP w Łodzi oraz Prezes Fundacji Think Tank „Innowacje dla Zdrowia” a także mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

 

Innowacje na przykładzie Szpitala im. Świętej Rodziny

Innowacyjność szpitali pokazano także przez pryzmat gospodarzy spotkania - Szpital w Szpitalu im. Świętej Rodziny. Dr n. med. Beata Pawlus, Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa pokazała w jaki sposób prowadzony jest oddział neonatologii a dr n. med. Andrzej Czubalski pokazał rozwiązania z oddziału ginekologii.

 

Startupy dla lekarzy i pacjentów

Zarówno lekarze jak i pacjenci mogli odwiedzić stanowiska i przetestować innowacyjne urządzenia. Wśród zaproszonych startupów znaleźli się: Pregnabit od Nestmedic (zdalne KTG), StethoMe (telemedyczny stetoskop), AioCare (uprzędzenie do monitorowania astmy i chorób dróg oddechowych) a także GlucoActive (inteligentna opaska do pomiaru cukru).

 

Strefa Matki i Dziecka

Równolegle z konferencją, na terenie szpitala odbyły się wykłady dla rodziców i kobiet w ciąży oraz Strefa Matki i Dziecka. Odwiedzający mogli skonsultować się z położną lub doradczynią laktacyjną, zajrzeć do kącik interaktywnych zabaw czy porozmawiać z autorkami książek. W części wykładowej poruszany były tematy pielęgnacji skóry atopowej dzieci, karmienia piersią oraz ziołowych metod leczenia. Partnerem strefy Matka i dziecko była NutroPharma. Pacjenci mogli odwiedzić także stanowiska wystawców, m. in. Herbapol Wrocław, Nutropharma, Enfamil, Pierre Fabre, Massmedica.

 

Strefa Kliniczna

W czasie konferencji w Strefie Klinicznej obyły się dwa bardzo ciekawe zabiegi szkoleniowe, w których uczestniczyli ginekolodzy z warszawskich szpitali.

 

Innowacyjny Szpital jesienią 2019

PMLgroup pracuje obecnie nad kolejnymi edycjami innowacyjnego szpitala. Już niebawem ogłosimy miejsce oraz datę kolejnego spotkania jesienią 2019. Zapraszamy do kontaktu kadrę zarządzająca oraz lekarzy zainteresowanych organizacją konferencji w swoich placówkach.