Kim są Liderzy Ochrony Zdrowia 2019?

 

 

 

9 kwietnia br. ogłoszono wyniku konkursu Liderów Ochrony Zdrowia 2019. Podczas uroczystej Gali w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w obecności ponad 1000 przedstawicieli rynku zdrowia i farmacji, prestiżowe, kryształowe statuetki odebrało 17 laureatów.

 

Organizatorem i mecenasem Konkursu jest czasopismo OSOZ Polska. Plebiscyt ma bezpłatną, otwartą i niezależną formułę – laureatów w pięciu kategoriach wybrała w drodze głosowania niezależna Kapituła złożona 30 osobistości rynku zdrowia.

Laureaci Liderów Ochrony Zdrowia są przykładem na to, jak wiele dobrego dzieje się w polskiej ochronie zdrowia. To ludzie pracujący z pełnym oddaniem, poświęceniem i zaangażowaniem. Mają jeden wspólny cen, który powinien nas wszystkich łączyć: dobro pacjenta, jego zdrowie. Chcemy im za to podziękować, zaprezentować ich dokonania, przełamując dominujący w mediach negatywny przekaz – powiedział dr inż. Zygmunt Kamiński, mecenas Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia 2019.

 Mamy za sobą już trzynaście edycji Konkursu i cieszy nas to, że razem z Kapitułą Konkursu możemy brać udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu i prezentować ochronę zdrowia z najlepszej strony. Jesteśmy w stanie nagrodzić tylko ułamek zgłaszanych projektów, ale proszę mi wierzyć, że takich nagród moglibyśmy wręczać co roku nawet kilkaset – dodał dyrektor Komitetu Naukowego Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia.

 

LAUREACI KONKURSU

 

Brylantowy Lider 2019

Dr n. med. Robert Starzec

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi

SP ZOZ MSWiA w Łodzi od ponad 12 lat osiąga najlepsze wyniki finansowe spośród wszystkich szpitali MSWiA w Polsce. Nagroda za wyróżniające umiejętności menedżerskie, wyprowadzenie szpitala z ogromnych długów, rozwój placówki w kierunku nowoczesnego, przyjaznego pacjentom ośrodka medycznego.

 

Zdrowotna SUPERNOWA

Tomasz Zieliński

Wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej

Jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce wdrożył i testował e-ZLA, e-Receptę i e-Skierowanie. Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców organizuje konferencje na temat digitalizacji, jak przykładowo "Wiosna e-zdrowia na Lubelszczyźnie". Laureat swoimi doświadczeniami dzieli się w mediach społecznościowych, edukując innych lekarzy, prowadząc dialog z instytucjami odpowiedzialnymi za projekty e-zdrowia. Entuzjasta e-zdrowia, ale i konstruktywny krytyk innowacji.

 

  • Promocja Zdrowia i Profilaktyka

 

ZŁOTY LIDER

Śląska Izba Lekarska

Za realizację filmu edukacyjnego „Choroby zakaźne. Oni pamiętają”, w którym lekarze z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym opowiadają o czasach, zanim szczepienia stały się obowiązkowe; mówią o chorobach zakaźnych i małych pacjentach, którym nie można było pomóc. Swoimi wspomnieniami podzieliła się pediatra prof. dr hab. n. med. Krystyna Karczewska i specjalista chorób zakaźnych dr Tadeusz Krawecki.

 

SREBRNY LIDER

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland

Za zaangażowanie w promocję profilaktyki prozdrowotnej oraz realizację sześciu programów stałych w ramach działalności, w tym m.in. programu ds. zdrowia publicznego, praw człowieka i wolności itd. IFMSA-Poland współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz aktywizuje swoich wolontariuszy. To największa organizacja skupiająca studentów kierunków medycznych oraz młodych lekarzy z wyższych uczelni medycznych z całej Polski. Na świecie to społeczność ponad miliona osób!

 

BRĄZOWY LIDER

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Dzięki działaniom prozdrowotnym w ramach projektu „Pomorskie dla zdrowia” oraz odpowiedzialną politykę prozdrowotną rozwijaną w Pomorskim Forum Samorządowym ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia, mieszkańcy województwa pomorskiego mogą korzystać z przemyślanie planowanych inicjatyw profilaktyki.  

 

  • Działalność na Rzecz Pacjenta

 

ZŁOTY LIDER

Beata Ambroziewicz

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych 

Za propacjenckie zmiany w systemie ochrony zdrowia. Jest jedną z inicjatorek oraz liderem projektu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów “Obywatele dla Zdrowia”, organizacji powstałej z inicjatywy  OFOP, której celem jest rozwój dialogu społecznego pomiędzy organizacjami pacjentów a organami administracji publicznej, rządowej i samorządowej, w szczególności z Ministerstwem Zdrowia, w zakresie problematyki dotyczącej ochrony zdrowia. Aktywnie działa na rzecz pacjentów w wielu organizacjach, w tym koordynuje projekty unijne oraz kampanie społeczne.

 

SREBRNY LIDER

ARTIMED NZOZ Sp. z o.o. Centrum Medyczne PZU Zdrowie

Za zorientowane na pacjenta wdrażanie innowacji organizacyjnych, w tym systemu zarządzania kolejkami, centralną rejestrację oraz elektroniczną dokumentację medyczną. Placówka uczestniczyła także w pilotażu e-recepty.

 

BRĄZOWY LIDER

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Koronowie

Zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta jest celem, wokół którego SP ZOZ w Koronowie realizuje wachlarz działań, w tym m.in. program profilaktyki zakażeń pneumokokowych czy kujawsko-pomorski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej.

 

  • Skuteczne Zarządzanie

 

ZŁOTY LIDER

Stanisław Mazur

Prezes Centrum Medycznego MEDYK Sp. Z o.o. Sp. K.

Sposób organizacji pracy placówki jest podporządkowywany pacjentom. Centrum Medyczne MEDYK z myślą o komforcie pacjentów nieustannie wdraża innowacyjne rozwiązania i technologie, których zadaniem jest oszczędzenie czasu osób korzystających z usług zdrowotnych.

 

SREBRNY LIDER

Grażyna Śmiarowska

Dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu

Równolegle do statutowej działalności prowadzone są ponadstandardowe działania mające na celu podnoszenie jakości usług oraz pomoc osobom niesamodzielnym i zależnym, w tym osobom starszym. Jednocześnie, priorytetem dla ZPO jest wspieranie opiekunów i rodzin osób zależnych i niesamodzielnych przebywających w domu poprzez działania edukacyjne, zmierzające do deinstytucjonalizacji opieki nad osobami zależnymi.

 

BRĄZOWY LIDER

Jerzy Radziszowski, Prezes Zarządu Przychodni Lekarskiej Diamed Sp. z o.o.

Nie tylko skuteczny menedżer, ale także lekarz i autor publikacji oraz materiałów edukacyjnych dla chorych na cukrzycę, wykładowca, ekspert w zakresie informatyzacji i wdrażania nowoczesnych technologii IT w podmiotach leczniczych.

 

  • Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia

 

ZŁOTY LIDER

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki

Projekt „Bioniczna Trzustka”

Zespół naukowy z Fundacji Badań i Rozwoju pracuje nad stworzeniem pierwszej na świecie bionicznej trzustki. Ta droga pełna wyzwań, niezliczonych prób i pracowitych godzin w laboratorium stanowi realną nadzieję na przełom w leczeniu cukrzycy.

 

SREBRNY LIDER

Klinika Wentylacji Respiratorem KONSTANCJA - ORPEA Polska Sp. z o.o.

Klinika Wentylacji Respiratorem KONSTANCJA jest największym w Polsce pozaszpitalnym oddziałem wentylacji mechanicznej. Największym atutem Ośrodka jest umożliwianie podopiecznym prowadzenia aktywnego trybu życia poprzez m.in. telepracę, udział w wydarzeniach kulturalnych, wycieczki z respiratorem.

 

BRĄZOWY LIDER

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Dzięki współpracy kardiologów i kardiochirurgów GCM z wydziałem inżynierii biomedycznej Politecnico di Milano, w 2018 roku w szpitalu wykonano zabiegi przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej (TAVI) z użyciem systemu wirtualnej rzeczywistości Microsoft HoloLens.

 

  • Lider Farmacji

 

ZŁOTY LIDER

Mec. Paulina Kieszkowska-Knapik

Adwokat, partner w KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, współzałożycielka i przewodnicząca rady nadzorczej Fundacji Lege Pharmaciae

Aktywnie działa dla współtworzenia dobrej legislacji w sektorze ochrony zdrowia i wypracowywania standardów systemu opieki zdrowotnej opartych na powszechnie uznawanych i akceptowanych wartościach w ramach dialogu społecznego środowisk ochrony zdrowia i farmacji.

 

SREBRNY LIDER

Dr hab. Agnieszka Skowron

Kierownik Zakładu Farmacji Społecznej, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński

Założycielka i Przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji  Opieki Farmaceutycznej przy PTFarm. Członek Zespołu Pilotażu Opieki Farmaceutycznej przy MZ oraz pierwszego w Polsce programu opieki farmaceutycznej w nadciśnieniu i cukrzycy dla pacjentów. Działalność krajowa i międzynarodowa w obszarze opieki farmaceutycznej.

 

BRĄZOWY LIDER

Mgr farm. Łukasz Waligórski

Redaktor naczelny serwisu i magazynu MGR.FARM

Łukasz Waligórski to farmaceuta, dziennikarz i członek samorządu aptekarskiego. Redaktor naczelny serwisu i magazynu MGR.FARM oraz redaktor prowadzący magazynu AptekaSzpitalna.pl. Dzięki jego pracy, farmaceuci w całej Polsce mają dostęp do najważniejszych informacji na temat ich zawodu i przyszłości.

 

 

 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W Gali Liderów Ochrony Zdrowia wzięło udział ponad 1000 przedstawicieli rynku zdrowia i farmacji. Wieczór uświetnił koncert w wykonaniu muzyków NOSPR (zdjęcie: KAMSOFT S.A.).