Innowacje 2021 roku

 

 

O planach cyfryzacji na 2022 rok, pomysłach na podniesienie poziomu digitalizacji placówek ochrony zdrowia i wzmocnienie cyberbezpieczeństwa oraz wtórnym wykorzystaniu danych medycznych opowiada Jarosław Kieszek, Dyrektor Centrum e-Zdrowia (CeZ).

 

Jakie nowe usługi i rozwiązania planuje CeZ w 2022 roku?

 

Zmieniliśmy naszą strategię planowania, tak by móc skupić się na horyzoncie czasowym jednego roku. Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że wytyczanie planów na kilka lat do przodu nie sprawdza się w praktyce, bo otoczenie, w którym działamy, podlega dynamicznym przeobrażeniom. Pojawiają się nowe wyzwania i priorytety, jak np. pandemia koronawirusa, do których trzeba się na bieżąco dopasować.

 

Najważniejszą z usług, jaką chcemy uruchomić na początku 2022 roku, jest centralna e-rejestracja do specjalistów. Pilotaż powinien rozpocząć się już w pierwszym kwartale nowego roku. Dzięki centralnej e-rejestracji, pacjent będzie mógł umówić się do specjalisty bezpośrednio z poziomu Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnej mojeIKP. Usługa ta jest już zresztą po części znana, dzięki e-rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19, choć docelowe narzędzie jest dużo bardziej rozbudowanym i kompleksowym systemem. Wyzwaniem jest integracja systemów gabinetowych, aby zagwarantować pełną synchronizację danych. W najbliższych tygodniach skupimy się przede wszystkim na tym zadaniu. Jesteśmy ciekawi efektów pilotażu i tego, jak nową funkcjonalność odbierze rynek, świadczeniodawcy i przede wszystkim pacjenci. Moją ambicją jest to, aby w przyszłości każdą wizytę czy badanie można było umówić online poprzez nasz system. Także wizyty do lekarzy POZ, choć to bardziej odległa perspektywa.

 

Chcemy także połączyć e-rejestrację z usługą telewizyt – świadczeniodawcy udostępniający swoje terminarze będą mogli zaznaczyć, że dana wizyta może być zrealizowana w formie teleporady – to będzie duże ułatwienie dla pacjenta. Dalej będziemy rozwijać EDM, która zostanie rozszerzona o kolejne dokumenty: informacje rejestrowane w ramach usług medycyny szkolnej, elektroniczną kartę zgonu, kartę urodzenia i urodzenia martwego dziecka. To bardzo ważne dane pod względem epidemiologicznym. Te usługi powinny być dostępne w połowie przyszłego roku, a niezbędne prace legislacyjne są już w toku. Równocześnie cały czas rozwijamy bieżące usługi, jak system e-krew, który ułatwi logistykę zasobów krwi i produktów krwiopochodnych, od zamówień składanych przez szpitale, przez dostawy, aż po magazynowanie. Pacjent będzie mógł zapoznać się ze swoją historią donacji bezpośrednio na Internetowym Koncie Pacjenta. Pojawi się także integracja urządzeń diagnostycznych, aby wyniki były przekazywane bezpośrednio do systemu. Lada dzień rozpoczniemy wdrożenie symulacyjne systemu e-krew.

 

Na podobnych założeniach oparty jest realizowany przez CeZ projekt Poltransplant. Chcemy ucyfrowić cały proces transplantologii, tak aby udrożnić kojarzenie dawców z potencjalnymi biorcami. Pierwsza wersja systemu Poltransplant jest już udostępniona. Do tego dochodzi bardzo ważny obszar cyberbezpieczeństwa. Planujemy przeprowadzić kampanię dotyczącą zagrożeń i przekazywać praktyczne wskazówki na temat tego, jak wzmacniać bezpieczeństwo danych. W przyszłości chcemy również sprawdzać i testować wdrożone przez placówki rozwiązania, bo zdajemy sobie sprawę, że waga tematu bezpieczeństwa będzie z każdym kolejnym rokiem rosła.

 

W planach jest także wykorzystanie narzędzi opartych na AI do budowy systemu wsparcia decyzji lekarskich, który został ujęty w Krajowym Planie Odbudowy, a który zaczniemy realizować po zatwierdzeniu KPO. Jak widać, planów i pomysłów na 2022 rok nam nie brakuje.

 

Czytaj cały wywiad w nowym numerze OSOZ Polska.

 

W numerze 11/2021 polecamy:

 • Nowa fala postępu – innowacje 2021 roku według Światowego Forum Ekonomicznego.
 • Najczęściej zadawane pytania o zdrowie cyfrowe – odpowiadamy w zwięzły sposób.
 • Rynek zdrowia w pigułce – strategia walki z rakiem EU, szczepienia przeciw COVID, omikron i zmiany w Ministerstwie Zdrowia.
 • Aplikacje mobilne – co potrafi Samsung Health, aplikacja wbudowana w telefony tej marki?
 • 16 najciekawszych innowacji 2021 roku – ranking czasopisma OSOZ.
 • Test o zdrowiu cyfrowym w Polsce i na świecie – odpowiedz na 16 pytań i zdobądź nowe informacje.
 • Future Health Index Polska – menedżerowie ochrony zdrowia o przyszłości sektora zdrowia.
 • Jak COVID-19 wpłynął na ochronę zdrowia w 2021 roku – najważniejsze wnioski z raportu OECD wraz ze wskaźnikami zdrowotnymi dla Polski.
 • Aplikacje o potwierdzonej klinicznie skuteczności poprawiają jakość życia pacjentów – wywiad z Susanne Gruber z SideKick Health.
 • Pandemia COVID-19 a cyberbezpieczeństwo – ważne statystyki za ostatnie miesiące.
 • Przyszłość zdrowia to cyfryzacja – relacja z konferencji zorganizowanej przez Centrum e-Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.
 • Portret technologiczny polskiego lekarza pierwszego kontaktu – 96% lekarzy uznaje smartfony i tablety za narzędzia przydatne w pracy.
 • Jak wykorzystać zasoby danych w ochronie zdrowia – co wynika z raportu „Secondary use of data in Europe” opublikowanego przez Open Data Institute i Roche?
 • Głos jako marker zdrowia – polski startup na tropie rewolucyjnej metody diagnozowania.

 

„Będę dążył do zapewnienia interoperacyjności danych, tak aby móc wykorzystać je dalej w analizach big data.” 

Jarosław Kieszek, Dyrektor Centrum e-Zdrowia

 

Czytaj kolejne wydania czasopisma z aplikacją OSOZNews (iOS, Android).

Wersja do czytania na komputerze: https://issuu.com/polishhealthcarejournal/docs/11_2021_osoz

Zachęcamy do lektury!

 

Redakcja Czasopisma

OSOZ Polska

redakcja@osoz.pl