Etyka cyfrowa w ochronie zdrowia

 

 

Fragment wywiadu z Ojcem Paolo Benantim:

 

Coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji nazywa ojciec „świtem nowej ery”. Na czym polega pozytywna i negatywna siła transformacyjna AI?

 

Nie jestem w stanie wyczerpująco przytoczyć każdego scenariusza, ale pozwolę sobie skupić się na tych najważniejszych. Po pierwsze, musimy zdecydować, czy chcemy stworzyć nowy gatunek „machina-sapiens”, czyli człowieko-maszyny i postawić go w darwinowskiej roli konkurencyjnej wobec homo-sapiens, człowieka. Jeśli stworzymy nowy gatunek, będziemy musieli z nim walczyć. I to jest negatywne w tym sensie, że mamy obsesyjno-kompulsywnego konkurenta – algorytm, który ma wąsko zdefiniowane cele, a do tego jest bardzo zdeterminowany, aby je osiągnąć.

 

Mimo to nie wierzę, że to podejście jest optymalnym sposobem rozwoju AI. Nowa, pozytywna era nadejdzie, jeśli będziemy tworzyć AI jako narzędzia rozszerzające ludzkie możliwości. W tym podejściu nie budujemy substytutu człowieka. Człowiek pozostanie w centrum, a wszystkie innowacje technologiczne będą uniwersalne i skalowalne, co zdemokratyzuje medycynę i poprawi jej jakość.

 

Podam przykład. Wyobraźmy sobie, że dysponujemy narzędziami sztucznej inteligencji, które pozwalają lekarzom poszerzyć ich umiejętności odczytywania i interpretowania obrazów medycznych. Najlepsi specjaliści w tym obszarze mogą pracować również bez pomocy algorytmów, podejmując celne decyzje oparte na wieloletnim doświadczeniu. Istnieje jednak wiele miejsc na świecie, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie jakość opieki medycznej jest niska, przede wszystkim z powodu braków infrastrukturalnych lub niedoboru pracowników służby zdrowia. Dzięki narzędziom opartym na AI możemy zdemokratyzować najlepszą jakość analizy obrazów medycznych na całym świecie. Nawet lekarz rodzinny praktykujący z dala od dużych ośrodków akademickich może mieć możliwość podejmowania decyzji na maksymalnie precyzyjnym poziomie; takim, który wcześniej był dostępny tylko w wyspecjalizowanych klinikach zatrudniających najlepszych ekspertów. To naprawdę pozytywna rzecz.

 

Inny przykład: jednym z największych wyzwań dla onkologa jest idealne dopasowanie metody leczenia do pacjenta, aby uwzględniała ostatnio opublikowane badania naukowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele opracowań naukowych pojawia się każdego roku, system AI mógłby wesprzeć lekarza w podejmowaniu decyzji i wyborze najlepszego możliwego scenariusza leczenia. Również w tym przypadku AI nie zastępuje

lekarzy – ludzi, a jedynie rozszerza ich możliwości.

 

W obu przypadkach, o których wspomniałem, jest jeden podstawowy warunek: człowiek pozostaje w centrum. Jeśli zaprojektujemy system w charakterze konkurenta dla człowieka, prawdopodobnie w przyszłości będziemy mieli najgorszą możliwą medycynę.

 

W numerze 03/2021 polecamy:

 

  • Rok pandemii COVID-19 – mapa transformacji cyfrowej.
  • Wizyta telemedyczna – jak poprawić doświadczenia pacjenta?
  • Nowości technologiczne – m.in. tabletka wykonująca endoskopię.
  • Analfabetyzm zdrowotny – dlaczego umiejętności cyfrowe są tak ważne?
  • Polskie szpitale dojrzewają informatycznie – wywiad z Dariuszem Rajczykiem, Prezesem STOMOZ.
  • Naruszenia ochrony danych w szpitalu – jak na nie poprawnie reagować?
  • AI w zdrowiu – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?
  • Szczęście a digitalizacja – analiza nowego Światowego Raportu Szczęścia 2021.
  • Brak zaufania hamuje rozwój innowacji – rozmowa o startupach medycznych.
  • Spłata pandemicznego długu zdrowotnego – I kwartał 2021 w aptekach.

 

 

 

„Czy systemowi sztucznej inteligencji wybaczymy błąd w sztuce lekarskiej?” 

Paolo Benanti, Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ w cenie 180 zł (12 numerów). Zamówienia: redakcja@osoz.pl

 

Czytaj kolejne wydania czasopisma z aplikacją OSOZNews (iOS, Android).

Wersja do czytania na komputerze: https://issuu.com/polishhealthcarejournal/docs/03_2021_osoz

Zachęcamy do lektury!

 

Redakcja Czasopisma  
OSOZ Polska