E-recepta odczarowana

 

 

 

Termin obowiązkowego wystawiania recept elektronicznych odroczono, ale tylko o tydzień. Resort zdrowia zapowiada, że 8 stycznia 2020 jest datą ostateczną. Ci, którzy już spróbowali, dali się przekonać. Sceptyków odstraszają krążące od miesięcy mity.

Dokładnie rok temu wiele osób nie wierzyło, że farmaceuci zdążą się przygotować się do obsługi recept elektronicznych. Trzeba przyznać, że nad większością terminów wdrażanych w ochronie zdrowia zmian krąży od lat fatum. Wielokrotnie zapowiadane reformy trzeba było albo odsuwać w czasie, albo z nich rezygnować. Środowisko farmaceutyczne stanęło na wysokości zadania i dziś czeka z niecierpliwością na e-recepty spływające od wszystkich lekarzy w Polsce. Przed nami ogromny skok w przyszłość w procesie udzielania usług farmaceutycznych i redukowania obciążających czynności administracyjnych. Pozornie to tylko przejście z papieru na zapis cyfrowy. W praktyce – ogromne udogodnienia dla wszystkich. To kwestia przełamania dotychczasowych przyzwyczajeń. Danuta Dadasiewicz, lekarz specjalista medycyny rodzinnej, która z końcem sierpnia wystawiła milionową e-receptę przyznaje, że nie wyobraża sobie powrotu do tradycyjnego wypisywania dokumentu. Jest szybciej, prościej i bezpieczniej dla lekarza i pacjenta.

 

Oprócz farmaceutów, lekarzy i pacjentów skorzysta też 15 000 pielęgniarek już posiadających uprawnienia do wystawiania recept. Prostym przykładem są domowe wizyty pielęgniarskie. Nie trzeba wracać do przychodni po receptę i znowu jechać do pacjenta, aby ją dostarczyć pacjentowi. Zamiast tego e-recepta zostanie przesłana przez Internet.

 

E-recepta może zmniejszyć kolejki, bo pacjenci często przychodzą do lekarza z prośbą o przepisanie jednego opakowania leku. Tak się stało w Hiszpanii, a spadek wizyt wyniósł aż 30%. Dzięki niej Finlandia szybko wprowadziła opiekę farmaceutyczną, a oszczędności w systemie oszacowano na 5 mln euro rocznie. W Szwecji liczba błędów jatrogennych, związanych z przykładowo nieprawidłowym przekazaniem informacji o dawkowaniu, spadła o 80%.

 

Cały proces jest skomplikowany, zajmuje dużo czasu, z wdrożeniem systemu IT nie radzą sobie starsi specjaliści, do tego oprogramowanie dużo kosztuje – wiele z krążących opinii nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wybór aplikacji na naszym rynku zdrowia jest duży. Są niedrogie, łatwe w instalacji i obsłudze. Ta zmiana jest nieunikniona i nie dzieje się bez powodu. E-recepta jest jednym z pierwszych, ale bardzo ważnym elementem cyfryzacji systemu zdrowia. Otwiera drogę do opieki koordynowanej i farmaceutycznej. Dane z realizacji e-recept można wykorzystać do analiz Big Data. Wszędzie na świecie poprawia bezpieczeństwo terapii, a nie tylko kontrolę kosztów. To więcej niż zamiana papieru na komputer.

 

W numerze 9/2019 polecamy:

 

 • Wirtualna rzeczywistość pomaga w demencji – program realizowany przez brytyjski NHS.
 • Czy lekarze chcą korzystać z narzędzi cyfrowych? – wyniki europejskiego badania.
 • Protesty narastają – MZ staje przed coraz większymi wyzwaniami.
 • Młodzież i nowe technologie – infografika.
 • Na które specjalizacje AI będzie miała największy wpływ? – prognozy na przyszłość.
 • Na piechotę w przyszłość – szczegółowa relacja z Forum e-Zdrowia w Sopocie.
 • Musimy być gotowi na zmiany – rozmowa o wizji Miasta Przyszłości według Microsoft
 • Jak wprowadzać innowacje na rynek? – wywiad z Aline Noizet
 • Dwa lata sieci szpitali – jest gorzej niż było.
 • Kadry medyczne niegotowe na cyfrową opiekę zdrowotną – poradnik.
 • Raporty MZ – wszystko o cyfryzacji i recepcie elektronicznej.

 

 

„Wprowadzanie rozwiązań cyfrowych w ochronie zdrowia idzie zbyt wolno.
Na razie przepisujemy papierowe dokumenty na komputerowe formularze.”
 

Łukasz Jankowski, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie

 

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ w cenie 180 zł (12 numerów). Zamówienia: redakcja@osoz.pl

 

Czytaj kolejne wydania czasopisma z aplikacją OSOZNews (iOS, Android).

Wersja do czytania na komputerze: https://issuu.com/polishhealthcarejournal/docs/09_2019_osoz

Zachęcamy do lektury!

 

Redakcja Czasopisma

OSOZ Polska

redakcja@osoz.pl