82% za dostępem do e-dokumentacji

 

 

 

Dane mogą służyć dużym koncernom technologicznym w celu zwiększenia zysków; mogą też przyspieszyć badania nad nowymi lekami i poprawić jakość opieki zdrowotnej. Od nas zależy, który model stanie się standardem.

 

Bart de Witte jest założycielem HIPPO AI – organizacji pozarządowej zajmującej się medycznym AI o otwartym dostępie. Jest także zwolennikiem koncepcji tzw. open data, czyli swobodnego dostępu do danych w celach naukowych. Podczas naszego wywiadu, opublikowanego w oryginale na stronie 44, zapytałem o zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie.

 

„Powinniśmy skupić się na opiece opartej na wynikach, gdzie AI jest swoistym „Intel Inside” większości transakcji. W połączeniu z projektowaniem skoncentrowanym na człowieku, dzięki czemu lekarz widzi mniej danych, a więcej wyników analiz prowadzonych przez maszyny, moglibyśmy podejmować decyzje szybciej i z większą precyzją. Z mojego doświadczenia wynika,

że większość lekarzy nie boi się AI, ponieważ ilość wiedzy medycznej rośnie szybciej, niż mogą sobie z nią poradzić, ją wchłonąć. Praktycznie nie ma twardych argumentów za skupieniem się tylko i wyłącznie na kompetencjach człowieka w medycynie. Maszyny mogą przetwarzać informacje z bezkonkurencyjną wydajnością, a przy pomocy sieci neuronowych są w stanie wykrywać znacznie bardziej złożone wzorce. Jeśli komputery zaczną pomagać lekarzom w diagnozowaniu, ci będą mogli wykorzystać zaoszczędzony czas na rozmowę z pacjentem. Ludzka życzliwość, wrażliwość i empatia w połączeniu z nauką i technologią tworzą narzędzie skutecznej walki z chorobami, przyjazne środowisko leczenia i profilaktyki, potencjalnie prowadząc do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej.

 

W Europie musimy uwzględnić wartości, na których powinny być budowane algorytmy w medycynie. Te są często różne od tych obowiązujących w USA. Stąd tak ważne jest zwrócenie uwagi na etykę i prawa człowieka w rozwiązaniach sztucznej inteligencji. Dziś wiele osób ma wrażenie, że to sztuczna inteligencja kształtuje nas, a nie odwrotnie. Obecnie stoimy w obliczu ważnego pytania: co możemy i powinniśmy zrobić, aby nasze dzieci czerpały najwięcej korzyści z AI w medycynie, aby zmniejszyć ogromne nierówności w zdrowiu. Według Hipokratesa, społeczeństwo, w którym ludzie są zdrowi fizycznie i psychicznie, jest spójne i organiczne. Społeczeństwo, w którym ludzie cierpią z powodu chorób fizycznych i psychicznych,

jest rozdrobnione i mechaniczne. Sztuczna inteligencja może mieć znacznie większą siłę dla pozytywnej zmiany świata niż nam się to wydaje.”

 

W numerze 6/2019 polecamy:

 

 • 12 kanonów zmian – najważniejsze cytaty z konferencji zdrowia cyfrowego HIMSS Europe & Health 2.0.
 • Cyfrowa utopia vs. dystopia – jak uniknąć czarnych scenariuszy digitalizacji?
 • Niespokojny początek lata – centrum usług wspólnych NFZ, polskie kioski telemedyczne itd.
 • Aplikacje zdrowotne – ćwiczenia na ból pleców w domu, relaksacyjne oddychanie itd.
 • Nowości i wynalazki – roboty społeczne, nowa platforma danych NFZ, Forum e-Zdrowia 2019.
 • Opinie Polaków o e-zdrowiu – podsumowanie raportu Future Health Index 2019.
 • AI przywraca opiece zdrowotnej element opieki – dr Eric Topol w wywiadzie dla OSOZ Polska.
 • Pielęgniarka w czasach technologii – wywiad z Prezes Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.
 • Odpis dokumentacji medycznej – porady prawne.
 • Inteligentne społeczności zdrowotne – doniesienia ze światowej prasy.
 • Data for all. Not for sale – wywiad z Bartem de Witte (OSOZ World).

Analiza rynku leków – leki na potencję oraz opatrunki chirurgiczne.

 

 

 

 

„Dzięki digitalizacji możemy naprawić zdehumanizowaną medycynę.”

 

Dr Eric Topol, światowy ekspert zdrowia cyfrowego, autor książki „Deep Medicine.

How Artificial Intelligence Can Make Healthcare Human Again”

 

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ NA ROK 2019 w cenie 180 zł (12 numerów). Zamówienia: redakcja@osoz.pl

 

Czytaj kolejne wydania czasopisma z aplikacją OSOZNews (iOS, Android).

Wersja do czytania na komputerze: https://issuu.com/polishhealthcarejournal/docs/06_2019_osoz

Zachęcamy do lektury!

 

 

Redakcja Czasopisma

OSOZ Polska

redakcja@osoz.pl