Dostępny w większości aptek

 

Doreta tabletki powlekane | 37,5mg+325mg | 60 tabl. | 6 blist.po 10 szt.

od 0 , 00  do 15 , 63

Wybierz odpłatność


Dowiedz się więcej

Rodzaj: lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko
Substancja czynna: Tramadoli hydrochloridum, Paracetamolum
Podmiot odpowiedzialny: KRKA D.D. NOVO MESTO

Doreta cena

15,63



Opis produktu Doreta

Kiedy stosujemy lek Doreta?

Produkt leczniczy Doreta wskazany jest w leczeniu objawowym bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego.

Stosowanie produktu leczniczego Doreta powinno ograniczać się do pacjentów, u których bóle o nasileniu umiarkowanym do dużego wymagają skojarzonego użycia tramadolu i paracetamolu (patrz punkt 5.1).


Jaki jest skład leku Doreta?

Każda tabletka powlekana zawiera 37,5 mg tramadolu chlorowodorku (Tramadoli hydrochloridum), co odpowiada 32,94 mg tramadolu oraz 325 mg paracetamolu (Paracetamolum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.


Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Doreta?

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego wymienioną w punkcie 6.1.

Ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi, opioidami lub lekami psychotropowymi.

Nie należy stosować produktu leczniczego Doreta u pacjentów leczonych inhibitorami monoaminooksydazy oraz w ciągu dwóch tygodni po zakończeniu takiego leczenia (patrz punkt 4.5).

Ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

Padaczka nieodpowiednio kontrolowana lekami (patrz punkt 4.4).


Doreta – jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Działania niepożądane mogące wystąpić podczas stosowania produktu leczniczego Doreta zostały zaklasyfikowane do poniższych grup według częstości występowania:

- bardzo często (≥1/10),

- często (≥1/100 do < 1/10),

- niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100),

- rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000), - bardzo rzadko (< 1/10 000),

- nieznane (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania działania niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.

Działaniami niepożądanymi zgłaszanymi najczęściej podczas badań klinicznych nad skojarzeniem paracetamolu i tramadolu były: nudności, zawroty głowy oraz senność, które obserwowano u ponad 10% pacjentów.

Częstość występowania działań niepożądanych wymienionych według grup układowo-narządowych:

 

Bardzo często

Często

Niezbyt często

Rzadko

Bardzo rzadko

Zaburzenia psychiczne

 

dezorientacja, zmiany nastroju

(niepokój, nerwowość,

euforia), zaburzenia snu

depresja, omamy, koszmary senne, amnezja

uzależnienie lekowe

nadużywanie

Zaburzenia

układu nerwowego

zawroty głowy, senność

bóle głowy, drżenie

mimowolne

skurcze mięśni, parestezje, szum w uszach

ataksja, drgawki

 

Zaburzenia oka

   

niewyraźne widzenie

 

Zaburzenia serca

  

kołatanie serca, tachykardia, arytmia

  

Zaburzenia naczyniowe

  

nadciśnienie tętnicze

  

Zaburzenia układu oddechowego

i klatki piersiowej i śródpiersia

  

duszność

  

Zaburzenia

żołądka i jelit

nudności

wymioty, zaparcia, suchość w jamie ustnej, biegunka, bóle brzucha, dyspepsja,

wzdęcia z oddawaniem watrów

dysfagia, smoliste stolce

  

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

  

zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych

  

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

pocenie się, świąd

odczyny skórne (np. wysypka, pokrzywka)

  

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

  

albuminuria, zaburzenia mikcji (dyzuria i zatrzymanie moczu)

  

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

  

dreszcze, uderzenia gorąca, ból w klatce piersiowej

  

Chociaż poniższe działania niepożądane nie były obserwowane podczas badań klinicznych, ich związek z podawaniem tramadolu lub paracetamolu nie może być wykluczony:

Tramadol

- Niedociśnienie ortostatyczne, bradykardia, zapaść (tramadol).

- Badania po wprowadzeniu tramadolu do obrotu wykazały rzadkie przypadki zmian w działaniu warfaryny, włączając wydłużenie czasu protrombinowego.

- Rzadko: reakcje alergiczne z objawami oddechowymi (np. duszność, skurcz oskrzeli, świszczący oddech, obrzęk naczynioruchowy) oraz anafilaksja.

- Rzadko: zmiana apetytu, osłabienie siły mięśniowej oraz depresja oddechowa.

- Zaburzenia psychiczne mogące wystąpić po podaniu tramadolu różnią się u poszczególnych pacjentów stopniem nasilenia i charakterem (w zależności od osobowości i czasu trwania leczenia). Obejmują one zmiany nastroju (zwykle podniecenie, czasem dysforia), zmiany aktywności (zazwyczaj ograniczenie, czasem zwiększenie) oraz zmiany zdolności poznawczych i czuciowych (np. zaburzenia percepcji i podejmowania decyzji).

- Zgłaszano przypadki nasilenia objawów astmy, jednak nie ustalono związku przyczynowego ze stosowaniem leku.

- Objawy odstawienia, podobne do objawów występujących podczas odstawiania opiatów, obejmują: pobudzenie, niepokój, nerwowość, bezsenność, hiperkinezę, drżenie oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Inne, działania niepożądane bardzo rzadko obserwowane po nagłym zaprzestaniu podawania chlorowodorku tramadolu to: napady paniki, silny niepokój, omamy, parestezje, szumy uszne oraz nietypowe zaburzenia ze strony OUN.

Paracetamol

- Działania niepożądane związane ze stosowaniem paracetamolu są rzadkie, mogą jednak wystąpić objawy nadwrażliwości, np. wysypka. Zgłaszano przypadki zaburzeń składu krwi, włączając trombocytopenię i agranulocytozę, jednak niekoniecznie mogły one być związane ze stosowaniem paracetamolu.

- Zgłaszano przypadki sugerujące, że paracetamol może powodować hipoprotrombinemię, jeśli jest stosowany z lekami podobnymi do warfaryny. Inne badania pokazują brak zmian czasu protrombinowego.


Doreta - dawkowanie leku

Dawkowanie

Dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i starsza)

Stosowanie produktu leczniczego Doreta powinno ograniczać się do pacjentów, u których bóle o umiarkowanym do dużego natężenia wymagają skojarzonego użycia tramadolu i paracetamolu.

Dawkę należy ustalać indywidualnie w zależności od intensywności bólu i od indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból. Ogólnie należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę o działaniu przeciwbólowym. Zalecana dawka początkowa produktu leczniczego Doreta to dwie tabletki. W razie konieczności, można zastosować dawki dodatkowe, nie przekraczając łącznej ilości 8 tabletek (co odpowiada 300 mg tramadolu i 2 600 mg paracetamolu) na dobę. Odstępy pomiędzy dawkami powinny wynosić co najmniej sześć godzin.

Nie należy stosować produktu leczniczego Doreta dłużej, niż jest to bezwzględnie konieczne (patrz punkt 4.4.). Jeśli charakter lub stopień ciężkości choroby wymagają powtarzającego się lub długotrwałego podawania produktu leczniczego Doreta pacjent powinien byś starannie i regularnie kontrolowany (z przerwami w leczeniu, jeśli to możliwe), aby ocenić czy dalsze leczenie jest konieczne.

Dzieci

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego Doreta nie zostały ustalone u dzieci w wieku poniżej 12 lat, dlatego też nie zaleca się stosowania go w tej populacji pacjentów.

Pacjenci w podeszłym wieku

Pacjenci w podeszłym wieku zwykle nie wymagają zmiany dawkowania. Należy jednak mieć na uwadze, że u ochotników w wieku powyżej 75 lat okres półtrwania tramadolu w fazie eliminacji ulegał wydłużeniu o 17% po doustnym podaniu leku. Ze względu na zawartość tramadolu, zaleca się, aby minimalny odstęp między dawkami u osób powyżej 75 lat nie był krótszy niż 6 godzin.

Niewydolność nerek

U pacjentów z niewydolnością nerek wydalanie tramadolu jest opóźnione. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Doreta u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min). U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny od 10 do 30 ml/min), odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami preparatu powinien zostać zwiększony do 12 godzin. Ze względu na to, że tramadol jest usuwany bardzo wolno przez hemodializę lub hemofiltrację, podawanie tramadolu po hemodializie w celu utrzymania działania przeciwbólowego nie jest konieczne.

Niewydolność wątroby

U pacjentów z niewydolnością wątroby wydalanie tramadolu jest opóźnione zatem nie należy stosować produktu leczniczego Doreta u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.3). W przypadku umiarkowanej niewydolności należy rozważyć wydłużenie odstępów pomiędzy dawkami (patrz punkt 4.4).

Sposób podawania Podanie doustne.

Tabletki należy połykać w całości, popijając dostateczną ilością płynu. Tabletek nie należy kruszyć ani rozgryzać.


Doreta – jakie środki ostrożności należy zachować?

Ostrzeżenia

U dorosłych oraz młodzieży w wieku 12 lat i starszej nie należy stosować maksymalnej dawki dobowej większej niż 8 tabletek. W celu uniknięcia nieumyślnego przedawkowania pacjenci nie powinni stosować dawki większej niż zalecana oraz stosować równocześnie innych leków zawierających paracetamol (włączając leki bez recepty) lub chlorowodorek tramadolu, bez konsultacji z lekarzem.

Nie należy stosować produktu leczniczego Doreta u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/mm).

Nie należy stosować produktu leczniczego Doreta u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.3). Ryzyko przedawkowania paracetamolu jest większe u pacjentów z chorobą alkoholową wątroby bez marskości. W przypadku umiarkowanej niewydolności należy rozważyć wydłużenie odstępów pomiędzy dawkami.

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Doreta u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami oddechowymi.

Tramadolu nie należy stosować w leczeniu substytucyjnym u pacjentów uzależnionych od opioidów, ponieważ nie usuwa objawów występujących po odstawieniu morfiny, chociaż jest agonistą receptorów opioidowych.

Obserwowano przypadki wystąpienia drgawek podczas stosowania tramadolu u pacjentów ze skłonnością do drgawek lub stosujących inne leki obniżające próg drgawkowy, w szczególności selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwbólowe o działaniu ośrodkowym lub środki do znieczulenia miejscowego. Pacjenci z padaczką kontrolowaną lekami lub podatni na wystąpienie drgawek, powinni stosować produkt leczniczy Doreta jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

U niektórych pacjentów leczonych tramadolem w zalecanych dawkach obserwowano drgawki.

Ryzyko wystąpienia drgawek zwiększa się po przekroczeniu maksymalnej zalecanej dawki. Nie zaleca się równoczesnego stosowania agonistów-antagonistów receptorów opioidowych (nalbufina, buprenorfina, lub pentazocyna) (patrz punkt 4.5).

Środki ostrożności dotyczące stosowania

Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Doreta u osób uzależnionych od opioidów, po urazach głowy, podatnych na wystąpienie drgawek, z zaburzeniami dróg żółciowych, znajdujących się we wstrząsie, z zaburzeniami świadomości niewiadomego pochodzenia, z zaburzeniami oddechowymi lub zaburzeniami czynności ośrodka oddechowego oraz z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym.

U niektórych pacjentów przedawkowanie paracetamolu może spowodować toksyczne uszkodzenie

wątroby.

Tramadol stosowany w dawkach terapeutycznych może powodować wystąpienie objawów z odstawienia. Zgłaszano rzadkie przypadki uzależnienia oraz nadużywania preparatu (patrz punkt 4.8).

Mogą wystąpić objawy z odstawienia podobne do obserwowanych w przypadku opiatów (patrz punkt

4.8).

W jednym badaniu z zastosowaniem tramadolu podczas znieczulenia ogólnego z użyciem enfluranu i podtlenku azotu, tramadol zwiększał ryzyko wybudzenia w trakcie operacji. Dlatego do momentu uzyskania dalszych informacji, jego zastosowanie w przypadku płytkiego znieczulenia ogólnego nie jest wskazane.


Przyjmowanie leku Doreta w czasie ciąży

Ciąża

Ponieważ produkt leczniczy Doreta stanowi skojarzenie substancji czynnych zawierających tramadol, nie powinien być stosowany w okresie ciąży.

Paracetamol

Badania epidemiologiczne prowadzone u kobiet w ciąży nie wykazały szkodliwego działania paracetamolu podczas stosowania w zalecanych dawkach, jednak pacjentki powinny skonsultować z lekarzem jego stosowanie.

Tramadol

Nie ma odpowiednich danych dotyczących stosowania tramadolu u kobiet w ciąży. Ponieważ tramadol przenika przez barierę łożyskową, długotrwałe stosowanie w okresie ciąży może spowodować powstanie objawów z odstawienia u noworodka. Dlatego też nie należy stosować tramadolu w czasie ciąży.

Podawanie tramadolu przed lub podczas porodu nie ma wpływu na kurczliwość macicy. U noworodków może powodować zmiany częstości oddechu, które zazwyczaj nie mają znaczenia klinicznego.

Laktacja

Ponieważ produkt leczniczy Doreta stanowi skojarzenie substancji czynnych zawierających tramadol, nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Paracetamol

Paracetamol przenika do mleka w ilościach, które nie mają znaczenia klinicznego. Według dostępnych, opublikowanych danych paracetamol nie jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią.

Tramadol

Tramadol oraz jego metabolity przenikają do mleka w małych ilościach. Niemowlę może spożyć 0,1% dawki przyjętej przez matkę. Chlorowodorek tramadolu nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.


Charakterystyka produktu leczniczego Doreta

Charakterystyka produktu leczniczego wygenerowana została automatycznie na podstawie informacji dostępnych w Rejestrze Produktów Leczniczych.


Zamienniki leku Doreta

Zamiast tego leku można wybrać jeden z 5 zamienników. Kupując najtańszy z nich zaoszczędzisz 0,13 zł.

Tramadol + Paracetamol Medreg interakcje ulotka tabletki powlekane 37,5mg+325mg 60 tabl.

Tramadol + Paracetamol Medreg

tabletki powlekane | 37,5mg+325mg | 60 tabl.

lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko


Trudno dostępny w aptekach

Znajdź w aptekach

15,50 zł


Exbol interakcje ulotka tabletki 37,5mg+325mg 60 tabl.

Exbol

tabletki | 37,5mg+325mg | 60 tabl.

lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko


Trudno dostępny w aptekach

Znajdź w aptekach

15,53 zł


Padolten interakcje ulotka tabletki powlekane 37,5mg+325mg 60 tabl.

Padolten

tabletki powlekane | 37,5mg+325mg | 60 tabl.

lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko


Dostępny w ponad połowie aptek

Znajdź w aptekach

15,56 zł


Poltram Combo interakcje ulotka tabletki powlekane 37,5mg+325mg 60 tabl.

Poltram Combo

tabletki powlekane | 37,5mg+325mg | 60 tabl.

lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko


Dostępny w większości aptek

Znajdź w aptekach

15,76 zł


Tramapar interakcje ulotka tabletki powlekane 37,5mg+325mg 60 tabl.

Tramapar

tabletki powlekane | 37,5mg+325mg | 60 tabl.

lek na receptę | refundowany | 65+ | Dziecko


Trudno dostępny w aptekach

Znajdź w aptekach

15,76 zł


Interakcje Doreta z innymi lekami

Zażywanie tego leku z innymi lekami w tym samym czasie może negatywnie wpływać na twoje zdrowie.

Najczęściej wykrywamy interakcje z następującymi lekami :


Interakcje Doreta z żywnością

Nie posiadamy informacji wskazujących, aby podczas zażywania tego leku należało unikać jakichkolwiek produktów żywnościowych.


Inne opakowania Doreta


Dodatkowe informacje

Wybierz interesujące Cię informacje:

Informacje o kodach BLOZ oraz możliwości współpracy z BLOZ dostępne są pod adresem BLOZ.pharmind.pl.